Większość z nas ma mocno ugruntowane wyobrażenie dotyczące ciężkiej pracy. Kojarzy się ona z harówką, wycieńczeniem i godzinami spędzonymi w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Niewiele osób wie jednak, czym może się charakteryzować praca głęboka, która doczekała się nawet szczegółowego opracowania książkowego. Cal Newport przekonuje, że praca głęboka nie jest pracą ciężką w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wymaga jednak systematyczności, skupienia i działania na wysokich obrotach. Korzyści, związane z implementacją pracy głębokiej do swojego życia, są zaskakujące.

Kim jest Cal Newport?

Cal Newport to urodzony w 1982 roku amerykański autor książek z rodzaju literatury faktu i wykładowca informatyki na Uniwersytecie w Georgetown. Jego publikacje dotykają tematów niezwykle ważnych, jeśli chodzi o wykonywanie produktywnej i wartościowej pracy w kontekście ery cyfrowej, w której żyjemy.

Newport jest zdania, iż nowoczesne uwarunkowania technologiczne rozpraszają uwagę, dekoncentrują myśli i sprawiają, że jesteśmy w stanie zrozumieć mniej. Powszechność mediów społecznościowych, informatyzacja społeczeństw i łatwy dostęp informacji stanowią w oczach autora czynniki atomizujące uwagę jednostek.

Poglądy głoszone przez Amerykanina przebiły się do powszechnej świadomości społecznej – stało się to chociażby w 2017 roku, kiedy to otwarcie zaczął opowiadać się za „cyfrowym minimalizmem”.

Rok wcześniej Newport wydał książkę pt. Deep Work: Rules for Socused Success in a Distracted World, która w sposób bezpośredni odpowiada na potrzeby związane z koniecznością budowania stanu skupionej pracy w życiu człowieka.

Zastosowanie głębokiej pracy, według autora, ma przynieść obiektywne korzyści, w tym zwiększyć produktywność i satysfakcję pracującego. Newport w swojej bestsellerowej książce tłumaczy, w jaki sposób przywrócić zdolność do głębokiego skupienia, wzmacniającego koncentrację i procesy myślowe.

W pracy opisuje autorskie sposoby na uruchomienie procesu pracy głębokiej. Prezentujemy opis dwóch, wybranych lekcji Newporta, zawartych w publikacji z 2016 roku.

Lekcja nr 1: Istnieją cztery strategie wdrażania głębokiej pracy. Wybierz jedną z nich w sposób świadomy

Newport zaprezentował nieco inny sposób przekonywania do swoich tez, niż jest to w przypadku większości autorów książek o rozwoju osobistym. Amerykański autor proponuje czytelnikowi cztery odrębne ścieżki, przy czym każda z nich ma doprowadzić do tego samego celu: zwiększenia udziału pracy głębokiej w życiu odbiorcy.

  • Strategia mnicha. Koncepcja odcięcia się, niczym mnich w zamkniętym klasztorze, od środowiska zewnętrznego. Polega na skupieniu swojej uwagi na jednej grupie czynności, do czasu, aż efekt finalny nie zostanie ukończony. W praktyce może to oznaczać podróż do zacisznego miejsca, by w separacji oddać się wytężonej pracy nad np. książką.
  • Strategia dwuskładnikowa. Podejście bimodalne czerpie garściami ze strategii mnicha, stawia jednak główne akcenty na nieco inny aspekt.  Koncepcja ta zakłada odseparowanie się od świata zewnętrznego tylko i wyłącznie na czas wykonywanej pracy. Załóżmy, że jest to pięć godzin dziennie, poświęconych na wartościową pracę w swoim biurze. Po zakończeniu pracy można wrócić do sfery prywatnej.
  • Strategia rytmiczna. Koncepcja rytmiczna polega na wykreowaniu bloków czasowych, których praktykujący będzie się kurczowo trzymać. Warto w tym kontekście rozpisać plan tygodnia, który uwzględnia konkretne czynności i liczbę godzin, poświęconych na wykonywanie pracy. Jest to swojego rodzaju planowanie z wyprzedzeniem, które pozwala na uporządkowanie systematyki pracy.
  • Strategia dziennikarska. Podejście dziennikarskie stawia na spontaniczne, niczym nieskrępowane, angażowanie się w głęboką pracę, w „wolnej chwili”. Jest polecane tylko dla osób zaawansowanych, posiadających wysokie samozaparcie i nienaganną rutynę pracy. 

Wybór odpowiedniej strategii powinien, według Newporta, być poprzedzony wnikliwym monitoringiem własnych nawyków. Liczy się bowiem świadome podejście, które pozwala na zmaksymalizowanie produktywnego czasu pracy i eliminację „leniwych godzin”. Wybór optymalnej ścieżki jest w tym kontekście kluczowy.

To tyle w tej pierwszej części. Po drugą lekcję z książki zapraszamy w innym naszym wpisie: Deep Work. Podsumowanie najważniejszych lekcji z książki Cal Newport. Część druga